Tvarumas ir vaikystė: kaip ugdyti aplinkai draugiškus įpročius?

Tvarumas – tai gyvenimo būdas, kurio taip lengvai nepasirinksi. Šis žingsnis reikalauja nemažai žinių, valios ir noro. Dėl to yra svarbu aplinkai draugiškus įgūdžius formuoti nuo pat vaikystės, kad tvarumas taptų ne darbas, o įprotis. Juk ne veltui yra sakoma, kad vaikai yra mūsų ateitis. Svarbu, kad jie kuo anksčiau suvoktų rūpesčio mūsų planeta svarbą. Įpročius ir vertybes lengviausia įskiepyti pavyzdžiu ir žaidimais. Kaip gerai, kad Mados fėja sutiko pasidalinti jos mėgstamiausiais žaidimais ir vertingais patarimais, kaip pamažu artėti tvaraus gyvenimo link. 

Diskusija: kaip galime panaudoti darkart?

Turbūt pritarsite, kad namuose plastiko ir popieriaus atliekų dėžė pildosi greičiau nei norėtumėte. Suvalgyti sausainiai, sunaudotas indų ploviklis ar iki paskutinio lašo išspausta dantų pasta lygu trys pakuotės atliekų konteineryje. Tvarumo taisyklė numeris vienas yra atliekas panaudoti antrą (o gal net ir trečią?) kartą. Po pusryčių neskubėkite išmesti jogurto indelio ar nuo popierinio rankšluosčio likusios tūbelės. Kartu su vaiku padiskutuokite, kaip galėtumėte tai panaudoti antrąkart. Gal padaryti kokį rankdarbį? O gal susidėti smulkias lego detales? Tai taps savotišku žaidimu, edukacijos minute ir fantazijos lavinimu!

Screenshot 2023-02-16 at 20.40.27

Užduotis: pasiruošimas keliauti į parduotuvę

Jeigu į parduotuvę einate ar važiuojate su vaiku, duokite jam užduotį: kaskart užtikrinti, kad iš namų išeitumėte su pirkinių maišeliu. Nesvarbu, ar maišelis bus medžiaginis, ar plastikinis, svarbu, kad išvengtumėte papildomų maišelių pirkimo parduotuvėje, kas būtų jau ne tvarumas, o neapgalvotas vartojimas. Vaikas netgi gali prekėms skirtus maišelius įsidėti į savo kuprinę, o prireikus – paduoti mamai ar tėčiui arba pats sudėti pirkinius į maišelius. Taip vaikui ugdysite ne tik tvarų įprotį, bet ir atsakingumo, savarankiškumo jausmą. 

Screenshot 2023-02-16 at 20.40.35

Žaidimas: surūšiuok teisingai

Ar žinojote, kad paprasčiausius buities darbus galime paversti įdomiu žaidimu mažiesiems namų gyventojams? Vienas iš jų – atliekų rūšiavimas. Pirma supažindinkite, kokios atliekos yra metamos į kurią šiukšliadėžę. Kad pradžia būtų sklandesnė, galite ant jų priklijuoti lapelius su žodžiais ar spalvomis, kurios žymi, kokias atliekas reikia mesti. Jeigu namuose neturite rūšiavimo šiukšliadėžių, bet vis tiek norite ugdyti atliekų rūšiavimo įprotį, panaudokite paprastas dėžes. Jas taip pat pažymėkite spalvomis ar etiketėmis. Užteks kelių žaidimų, namie matomo pavyzdžio ir namuose turėsite tikrą atliekų rūšiavimo ekspertą!

Ir žinoma, nepamirškite, kad didžiausias pavyzdys savo vaikams esate Jūs, mieli tėveliai. Mados fėja linki Jums sėkmės ir lašelio kantrybės, kartu su šeima einant aplinkai draugiškesniu keliu. Visada atminkite, kad tvarumas gali būti ne tik sudėtinga, bet ir linksma kelionė: viskas priklauso nuo Jūsų požiūrio. 

Žymės