Žvakės – neatsiejamas gimtadienių ar kitų švenčių atributas. Taip pat jos yra raktas į jaukią nuotaiką, todėl žmonės mėgsta deginti jas ir kiekvieną dieną. Spalvotos, su kvapu ir net grojančios – tokia plati šių dienų žvakių pasiūla. Bet ar žinojote, jog žvakių liepsna ne tik džiugina mus, bet ir daro žalą gamtai? Aš, Mados fėja, taip pat mėgstu žvakutes, ypač per savo gimtadienį, todėl nusprendžiau pasidomėti ir Jums papasakoti, kodėl degindami žvakes teršiame gamtą, kokią įtaką tai daro mūsų sveikatai ir kuo gi galime pakeisti įprastai naudojamas žvakes.
Viskas slypi žvakės sudėtyje
Išnagrinėjusi įvairiose parduotuvėse rastų žvakių sudėtis, daugelyje jų radau žodį „parafinas“. Nieko nelaukusi skubėjau išsiaiškinti, kas tai per medžiaga. Sužinojau, jog parafinas yra sintetinė medžiaga, gaminama iš naftos – tai toks skystis, panašus į aliejų, tik degus. Deginant tokios sudėties žvakes, į aplinką išsiskiria nuodingos cheminės medžiagos. Žinoma, viena deganti žvakė mūsų nesusargdins, tačiau nuolat būnant aplinkoje, kurioje deginamos žvakės, galima nejuokais pakenkti savo sveikatai: nuo laikinų negalavimų iki rimtesnių ligų, pavyzdžiui, kvėpavimo takų pažeidimų. Įdomu ir tai, kad kenksmingesnės yra tos žvakės, kurios yra skirtos deginti lauke. Lauko žvakės yra gaminamos iš prastesnės kokybės parafino, todėl jų nevalia deginti namuose.
Kvepiančios žvakės: gardžiai kvepia, tačiau smarkiai kenkia
Ak, kaip aš mėgstu deginti žvakes su kvapu, laukinių rožių ar apelsinų. Tiksliau, mėgau… Internete radau informacijos, jog kvepiančiose žvakėse gausu ftalatų: tokios cheminės medžiagos, kuri kenkia žmogaus sveikatai. Dėl per dažno tokių žvakių deginimo gali sutrikti mūsų medžiagų apykaita ar nusilpti imuninė sistema, kuri kovoja su įvairiais virusais ar peršalimu. Beje, šios medžiagos galima rasti ir vaikiškų žaislų ar įvairios kosmetikos sudėtyje, todėl apsipirkdami turime būti labai atidūs.
Kol mes džiaugiamės žvakėmis, gamta tyliai verkia
Nežinau kaip Jūs, bet aš kaskart jaučiu nerimą ir liūdesį dėl klimato kaitos. Svarbu, kad kasdien taptume vis sąmoningesni ir atsakingesni, todėl aš skaitau įvairius mokslinius straipsnius bei dalinuosi įgytomis žiniomis su Jumis. Jau minėjau, jog dauguma žvakių yra gaminamos iš parafino – perdirbto naftos produkto. Tokios žvakės nėra tvarus pasirinkimas, nes nafta yra energijos išteklius, kuris neatsinaujina, priešingai nei koks vėjas. Taip pat gabenant naftą padidėja rizika įvykti ekologinei katastrofai, pavyzdžiui, jai išsilieti ir taip užteršti pakrantes, sutrikdyti vandens ekosistemą ir paspartinti klimato kaitą.
Gamtai draugiška alternatyva – bičių vaško žvakės
Dėl visų ką tik išvardintų priežasčių nusprendžiau ieškoti, kuo galėčiau pakeisti įprastai naudojamas žvakes. Per savo gimtadienį išbandžiau bičių vaško žvakutes. Jos patiko ne tik man, bet ir visoms draugėms. Bičių vaško žvakės yra be kvapiklių, tačiau jų natūralus medaus kvapas iškart užburia. Įdomu tai, jog smilkstančios bičių vaško žvakės neteršia oro, o atvirkščiai – jį valo, nes natūraliai jonizuoja orą, pripildo jį antijonais. Jie mums suteikia žvalumo, energijos bei geros nuotaikos. Kai kuriems šių žvakučių forma atrodo neįprasta, bet tokia netaisyklinga jų forma bei natūrali spalva kaip tik patraukia mano akį ir suteikia išskirtinio žavesio. Beje, bičių vaško žvakės dega ilgiau, todėl ir galvoti gimtadienio norą galima neskubant. Šių medumi kvepiančių, gamtai draugiškų žvakių galite įsigyti ir mano internetinėje parduotuvėje. Nuo šiol jos yra mano pačios mėgstamiausios!
Taigi, būkime dėkingi mūsų planetai ir rinkimės tvarius produktus. Taip ne tik saugosime gamtą, savo sveikatą, bet ir džiaugsimės kokybišku gaminiu.